Blog Andrzeja Olszewskiego

Fotografia – co należy o tej nauce wiedzieć?

by andrzejolszewski on Styczeń 4, 2019

Jakże dać sobie radę z rozmytymi kadrami? Oczywiście wiesz, że każdy delikatny ruch, chociażby drgania spowodowane przez lustro przesuwające się wewnątrz aparatu, zwiększa zagrożenie rozmycia fotografii. Drobne otwory przysłony redukują dawkę światła przepływającego przez obiektyw, a to może doprowadzać do długich czasów otwarcia migawki i długich czasów naświetlania. Owszem można temu zaradzić, włączając opcję blokującą lustro aparatu albo wykonując zdjęcia przy użyciu widoku na żywo . Miej na uwadze, żeby zwiększyć wartość ISO, aby osiągnąć w miarę możliwości krótszy czas otwarcia migawki.

Niekiedy lustrzanka umożliwia wykonywać zdjęcia zjawiska, które są niezauważalne dla naszych oczu. To jest zwyczajnie niesamowite. Fotografia gwiazd jest owego dowodem. W jaki sposób ma to miejsce? Z typowo fotograficznego spojrzenia ścieżki gwiazd tworzą często kolisty kształt, co może być bardzo silnym fragmentem kompozycji na większości zdjęć. Tym samym bardzo realne, że wykonując zdjęcia niebo będziesz mógł osiągnąć taki efekt.
Atrakcyjną możliwością w dzisiejszych aparatach jest tonowanie uzyskanych obrazów. Prawdę mówiąc, w momencie gdy twój sprzęt nie pozwala na subtelne użytkowanie tonowania, nie zawracałbym sobie tym głowy, dlatego że wynik jest przeważnie zbyt mocny. Jest to alternatywa, która może być przydatna tylko w niektórzych momentach, ale mądrze zastosowana może nadać ciekawego efektu.
W sytuacji gdy robisz jakiekolwiek fotografie w pomieszczeniach, zainwestuj w tani zestaw świateł. Zdobądź minimum parę, pamiętając wiadomo o statywach a także reflektorach do kierowania wiązek światła. Zastosuj światło ciągłe zamiast lampy błyskowej, dlatego że są one tańsze, proste w użytkowaniu a również świetne dla początkujących, bowiem nie musisz robić zdjęć testowych, ażeby sprawdzić, jak cienie padają w sytuacji instalacji.
Autoportrety doskonale nadają się do pokazania urlopowych wspomnień, jednakże w sytuacji gdy nie jesteś w stanie znaleźć dogodnego miejsca do zrównoważenia aparatu i kadrowania sceny za sobą, jedynym zabiegiem na ich wykonanie będzie przytrzymanie aparatu na odległość ramienia i użycie przycisku migawki. Wynik nie zawsze jest najciekawszy. Wyposaż się w niedrogi monopod i stosuj go, żeby trzymać kamerę z dala od ciebie, układając ręce w bardziej naturalnej pozycji a również wspaniałej scenografii znajdującej się za tobą.